Nekonečný boj dobojován

27. 9. 2018
Jistě jste to každý zažil... Snažíme se něčeho dosáhnout, ale ono to nejde a nejde a nejde… Zkusíme to jednou, podruhé, potřetí… pak to buď vzdáme anebo zkusíme jinou strategii či prostě pokusy opakujeme stále dokola, dokud se nepodaří.

Jistě jste to každý zažil... Snažíme se něčeho dosáhnout, ale ono to nejde a nejde a nejde… Zkusíme to jednou, podruhé, potřetí… pak to buď vzdáme anebo zkusíme jinou strategii či prostě pokusy opakujeme stále dokola, dokud se nepodaří.
Již novorozenci přicházejí na svět s od přírody naprogramovanou urputností, kterou jako rodiče můžeme vidět u pokusů o chůzi. Každé batole je jiné... Některé se bez bázně vrhá do prostoru a nedbaje pádů své pokusy neohroženě stále opakuje. Jiné naopak se i měsíce drží opory a teprve poté, co nabyde dostatečné jistoty, se pustí a chodí, někdy dokonce i rovnou koordinovaně běhá.
I my v Terapeutickém centru Modré dveře se opakovaně dostáváme do situací, kdy je potřeba notná dávka urputnosti, vynalézavosti, zkoušení různých strategií. Konkrétně se jedná například o dlouhodobý boj s navazováním vztahů se zdravotními pojišťovnami. Zdravotnický sektor (odbornost klinického psychologa) v Modrých dveří vznikl relativně záhy po otevření Centra a to na jaře roku 2013. Tenkrát se nám povedlo obhájit na výběrovém řízení vznik poskytovatele zdravotnických služeb (nadále sídlící i po otevření dalších Center v Kostelci nad Černými lesy) a získat smlouvu se čtyřmi zdravotními pojišťovnami (konkrétně pak s VZP - 111, VoZP - 201, ZPŠ - 209 a RBP - 213.
Následně pak nastalo delší období jakési temnoty, kdy i přes opakované písemné žádosti o navázání smluvního vztahu, osobní schůzky se zástupci nenasmlouvaných zdravotních pojišťoven, se nám nedařilo úspěšně smlouvy uzavřít. Odpovědi byly odmítavé, služby klinického psychologa jsou ve Středočeském kraji zcela odpovídajícím způsobem pokryty. Realita ale hovořila jinak - každodenní telefonáty potenciálních pacientů či jejich rodičů, které jsme museli buď odmítat a odesílat do jiných zdravotních zařízení nebo si museli péči sami uhradit (což v dnešní době považujeme až za nemorální).
Na konci loňského roku se na nás ale usmála konečně štěstěna… I když spíše než štěstěna bylo odměněno vytrvalé úsilí mnoha lidí z MD. Od ledna 2018 se můžeme radovat ze smluv s dalšími dvěma pojišťovnami - Českou průmyslovou pojišťovnou - 205 a Zdravotní pojišťovnou Ministerstva Vnitra ČR - 211.
V původní verzi tohoto textu jsem psala: "Nyní nás čeká meta závěrečná, a to navázat smluvní vztah s poslední nenasmlouvanou pojišťovnou - Oborovou zdravotní pojišťovnou - 207. Ta zatím odolává našemu tlaku, který vedeme za dostupnost služby klinického psychologa pro její pojištěnce. Nebojte, boj nevzdáme a držte nám, respektive lidem potřebujících klinicko-psychologické služby pojištěných u OZP, palce! My si je také držíme!".  Avšak dnes, když tento příspěvek publikuji, už je všechno jinak. Už máme smlouvu i s OZP (třikrát hurá!) a tak jsou kostelecké Modré dveře otevřeny všem, kteří potřebují klinicko-psychologické služby, bez ohledu na pojišťovnu.


Autor:
PhDr. Helena Schejbalová
Ředitelka centra Kostelec n.Č.l., klinický psycholog, psychoterapeut, vedoucí klinických psychologů

Darujte

Darujte

Sledujte nás

  

CO JE U NÁS NOVÉHO?

Kontakty

Terapeutické centrum Modré dveře, z.ú,
sídlo organizace: náměstí Smiřických 39, Kostelec nad Černými lesy, 281 63
další centra: 
Praha Hostivař, K Horkám 23
Říčany, Tyrše a Fügnera 105/7

dat.schránka: s38nup5
IČ:22768602

č. účtu: 107-1066130267/0100

výkonná ředitelka: 
+420 727 864 932


ředitelka-statutární zástupce:
+420 725 830 830