Modré dveře se pootevřely

Když se loni, pozdě na podzim, objevili okolo původně barokního domu v čele kosteleckého náměstí první stavbaři, jen málokdo bral vážně prohlášení jeho nových majitelů, manželů Sivekových, že kompletní rekonstrukce bude na jaře ukončena.

V květnu byly hotovy všechny práce, je upravená zahrada, vznikl venkovní dětský koutek a od 4. května nabízí zákazníkům na dvacet druhů kávy, výběr sypaných čajů a domácí zákusky kavárna s romanticky laděným interiérem. Začátkem léta zahájí provoz i to hlavní, psycho terapeutické centrum Modré dveře. Centrum nabídne po moc lidem s psychickými potížemi, poskytne služby so ciální péče, připraví i široké spektrum atraktivních volnočasových aktivit pro děti, mládež, dospělé i seniory. K dispozici bude prostorný výtvarný ateliér, keramická díl na s hrnčířským kruhem a vypalovací pecí a mnoho dalšího.

O den dříve proběhlo slavnostní přestřižení pásky a otevření celého zrekonstruovaného areálu s nově upravenou zahradou, oázou klidu uprostřed města, která již brzy bude plně k dispozici všem klien tům centra. Slavnostního přestřižení pásky se ujali Dominik kardinál Duka, ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek a starosta Kostelce nad Černými lesy Jan Svatoš. Mezi přítomnými byl i autor symbolu centra, sochy svaté Dymphny, Oldřich Hejtmánek a herci ze známé Patričky Michal Suchánek, Richard Genzer a Ondřej Sokol, kteří se zároveň stali mluvčími celého projektu. Do Kostelce přijel zahrát i Ivan Mládek se svou skupinou.


„Nikdo nemůže říci, že se ho psychické problémy jednou nezačnou týkat. Často stačí jen málo, problémy v rodině, v práci a člověk zjistí, že si sám pomoci prostě nedokáže. Právě pro takové lidi se již brzy Modré dveře otevřou doopravdy a nabídnou jim všestrannou pomoc,“
vypráví o centru Kateřina Siveková.

Kardinál Duka připomněl, že krásný dům stojí přímo proti věži kostela a společně vytváří jakýsi symbol naděje. Zdůraznil, že se manželé Sivekovi zachovali přesně podle slov říkajících, že je lépe více dávat než brát, posvětil sochu svaté Dymphny a požehnal všem přítomným.

„Je krásné, že se v tak složité době najdou lidé, kteří ze svých peněz vytvoří něco takto záslužného a ohromujícího. Peníze zde hrají jistě velmi důležitou roli, ale musíme si uvědomit, že důležitější je ten, kdo první přijde s nápadem a dokáže ho dotáhnout až do konce. Ojedinělý projekt neposlouží v budoucnu jen nemocným, umožní i zdravým podívat se a hlavně zamyslet nad životem, jaký neznají,“ říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Podle slov Viliama Siveka je za vším v první řadě jeho žena, právě od ní totiž pochází prvotní myšlenka. Uvedl ještě, že by se slušelo poděkovat všem, kteří se na přípravě jakkoli podíleli. Firem i jednotlivců bylo však tolik, že to prakticky není možné.

Starosta Jan Svatoš zdůraznil, že jde o projekt velice přínosný pro celé město, přiblíží Kostelec i jiným návštěvníkům, než jsou ti, kteří se zajímají o zdejší památky nebo okolní přírodu. Modré dveře jsou něco, co se ve stejném rozsahu a s tolika lidmi zapálenými pro věc v jiném městě jen těžko hledá

Darujte

Darujte

Sledujte nás

          

Kontakty

Terapeutické centrum Modré dveře, z. ú.

sídlo organizace:

Tyrše a Fügnera 105/7, 251 01 Říčany - Radošovice

další centra: 
Hornokrčská 707/7, 140 00 Praha 4 - Krč
Nám. Smiřických 39,  281 63 Kostelec n. Č. lesy

Dat. schránka: s38nup5
IČ: 22768602

Číslo účtu veřejné sbírky: 43-4444070227/0100
Číslo běžného účtu: 107-1066130267/0100