Modré dveře se pootevřely

Když se loni, pozdě na podzim, objevili okolo původně barokního domu v čele kosteleckého náměstí první stavbaři, jen málokdo bral vážně prohlášení jeho nových majitelů, manželů Sivekových, že kompletní rekonstrukce bude na jaře ukončena.

V květnu byly hotovy všechny práce, je upravená zahrada, vznikl venkovní dětský koutek a od 4. května nabízí zákazníkům na dvacet druhů kávy, výběr sypaných čajů a domácí zákusky kavárna s romanticky laděným interiérem. Začátkem léta zahájí provoz i to hlavní, psycho terapeutické centrum Modré dveře. Centrum nabídne po moc lidem s psychickými potížemi, poskytne služby so ciální péče, připraví i široké spektrum atraktivních volnočasových aktivit pro děti, mládež, dospělé i seniory. K dispozici bude prostorný výtvarný ateliér, keramická díl na s hrnčířským kruhem a vypalovací pecí a mnoho dalšího.

O den dříve proběhlo slavnostní přestřižení pásky a otevření celého zrekonstruovaného areálu s nově upravenou zahradou, oázou klidu uprostřed města, která již brzy bude plně k dispozici všem klien tům centra. Slavnostního přestřižení pásky se ujali Dominik kardinál Duka, ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek a starosta Kostelce nad Černými lesy Jan Svatoš. Mezi přítomnými byl i autor symbolu centra, sochy svaté Dymphny, Oldřich Hejtmánek a herci ze známé Patričky Michal Suchánek, Richard Genzer a Ondřej Sokol, kteří se zároveň stali mluvčími celého projektu. Do Kostelce přijel zahrát i Ivan Mládek se svou skupinou.


„Nikdo nemůže říci, že se ho psychické problémy jednou nezačnou týkat. Často stačí jen málo, problémy v rodině, v práci a člověk zjistí, že si sám pomoci prostě nedokáže. Právě pro takové lidi se již brzy Modré dveře otevřou doopravdy a nabídnou jim všestrannou pomoc,“
vypráví o centru Kateřina Siveková.

Kardinál Duka připomněl, že krásný dům stojí přímo proti věži kostela a společně vytváří jakýsi symbol naděje. Zdůraznil, že se manželé Sivekovi zachovali přesně podle slov říkajících, že je lépe více dávat než brát, posvětil sochu svaté Dymphny a požehnal všem přítomným.

„Je krásné, že se v tak složité době najdou lidé, kteří ze svých peněz vytvoří něco takto záslužného a ohromujícího. Peníze zde hrají jistě velmi důležitou roli, ale musíme si uvědomit, že důležitější je ten, kdo první přijde s nápadem a dokáže ho dotáhnout až do konce. Ojedinělý projekt neposlouží v budoucnu jen nemocným, umožní i zdravým podívat se a hlavně zamyslet nad životem, jaký neznají,“ říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Podle slov Viliama Siveka je za vším v první řadě jeho žena, právě od ní totiž pochází prvotní myšlenka. Uvedl ještě, že by se slušelo poděkovat všem, kteří se na přípravě jakkoli podíleli. Firem i jednotlivců bylo však tolik, že to prakticky není možné.

Starosta Jan Svatoš zdůraznil, že jde o projekt velice přínosný pro celé město, přiblíží Kostelec i jiným návštěvníkům, než jsou ti, kteří se zajímají o zdejší památky nebo okolní přírodu. Modré dveře jsou něco, co se ve stejném rozsahu a s tolika lidmi zapálenými pro věc v jiném městě jen těžko hledá

Daruj

Podpořte nás

ČÍSLO ÚČTU 107-1066130267 / 0100
DÁRCOVSKÁ DMS

DMS MODREDVERE 30
DMS MODREDVERE 60
DMS MODREDVERE 90

na číslo 87 777
více info zde

Děkujeme každému za jakoukoli formu pomoci.

Blog

Kontakty

Terapeutické centrum Modré dveře, z.ú,
sídlo organizace: náměstí Smiřických 39, Kostelec nad Černými lesy, 281 63
další centra: 
Praha Hostivař, K Horkám 23
Říčany, Tyrše a Fügnera 105/7

dat.schránka: s38nup5
IČ:22768602
generální ředitelství a statutární orgán:
+420 725 830 830